IRAN LEARNER
منوی سایت
 خانه
 اساتيد سايت
 امكانات كاربران
 پيغامهاي خصوصي
 Your_Account
 مطالب
 محتواي سايت
 Content
 اخبار
 تماس با ما
 تماس با ما


كاربران
خوش آمدید , ميهمان
نام کاربری
کلمه عبور
(عضویت)
کاربران سایت:
آخرین: to8kitd45ome824w
امروز : 0
دیروز: 1
مجموع: 1527

بازدیدکنندگان:
مهمان: 26
عضو: 0
مجموع: 26

وب معنایی


وب معنایی‎ را می‌شود فضایی جهانی از جنس محاسبات هوشمند ماشینی تصوّر کرد که در آن تمامی کتاب‌ها، کتاب‌خانه‌ها دانشها، دانش‌نامه‌ها و دانشگان‌ها یا پایگاه‌های دانش‌ ( Knowledge bases) به صورتی معنی‌گرا و با توانایی درک مفهومی همدیگر در کنار هم قرار خواهند گرفت. آقای Tim Berners-Leeآینده وب را بصورتی بیان کرده که بر خلاف وب کنونی فقط توسط انسانها قابل فهم نباشد بلکه توسط ماشین ها نیز قابل درک و پردازش است.زیر سه تعریف مختلف از وب معنایی ارائه شده است: • پروژه‌ای با هدف ایجاد رسانه‌ای جهانی برای رد و بدل کردن اطلاعات بصورتی که برای کامپیوتر قابل فهم و پردازش باشد. • وب معنایی، شبکه‌ای از اطلاعات در مقیاس جهانی است به نحوی است که پردازش آنها توسط ماشین ها به سادگی امکان پذیر است. • وب معنایی شامل داده‌های هوشمند وب است که توسط ماشین ها قابل پردازش است. هر چند نزدیکی به تحقّقّ ایجاد چنان فضایی محتاج پیشرفت‌هایی جدید و کلّی‌نگرانه در بسیاری از زمینه‌های مهندسی، ریاضی، هوش مصنوعی، و به ویژه در زبان‌شناسی، فلسفه، و بسیاری از معارف دیگر انسانی خواهد بود، گام‌های اوّلیّه در این سمت برداشته شده است.

علاوه بر آن بهره گیری از سمنتیک یا معنا در بسیاری دیگر از سیستمهای توزیع شده باب شده است. مثلا در شبکه های سنسور با استفاده از آن میتوان پرسش های معنایی در رابطه با داده های حس شده توسط حسگر ها مطرح کرد.

از اینرو در این درس صرفا تمرکز روی کاربرد سمنتیک در وب نخواهد بود و قصد داریم کاربرد آن را روی دیگر سیستمهای توزیع شده همچون شبکه های نظیر به نظیر، سنسور، خودرویی و ... بررسی کنیم. اما نیاز است ابتدا اصول و معماری سمنتیک را بررسی کنیم.

به همین دلیل در این درس ابتدا به معرفی وب معنایی پرداخته می شود. سپس اصول بازیابی اطلاعات و نحوه کار موتورهای جستجو گر تشریح می شود و پس از آن چارچوب یا لایه های وب معنایی که در شکل مشاهده می کنید بررسی می شود. در پایان دانشجویان در قالب تحقیق که درحقیقت کاربرد وب معنایی را در دیگر سیستمهای توزیع شده را ارایه خواهند کرد.

لیست اسلایدهای درس (قابل دانلود)

نمره این درس بر مبنای 14 نمره امتحان و 6 نمره تحقیق محاسبه خواهد شد.


Print

عناوین تحقیقاتی
 

All right reserved
Powered by: IranLearner. Co

مدت زمان ایجاد صفحه : 0.027 ثانیه